ARGE BİRİMİ

Arge Nedir?

Eğitim, Bilim ve teknolojinin gelişmesini sağlayacak yeni bilgileri elde etmek veya mevcut bilgilerle yeni malzeme, ürün ve araçlar üretmek, bilgiye dayalı sistematik olarak yeni projeler üretebilmek, süreç ve hizmetler oluşturmak veya mevcut olanları geliştirmek amacı ile yapılan düzenli çalışmalar olarak tanımlanmaktadır.

AR-GE, kişinin, toplumun ve kültürün bilgi birikimini artırmak ve bu birikimin yeni uygulamalara yol açması amacıyla sistematik bir temele dayalı yapılan yaratıcı işleri kapsar.

AR-GE, kişinin, toplumun ve kültürün bilgi birikimini artırmak ve bu birikimin yeni uygulamalara yol açması amacıyla sistematik bir temele dayalı yapılan yaratıcı işleri kapsar. AR-GE terimi üç ana aktiviteyi kapsar:
Temel Araştırma: Spesifik bir uygulama veya kullanım olmadan, araştırılan konunun temeli ve gözlemlenen gerçeklerine dair yeni bilgi kazanılması için yapılan deneysel veya teorik çalışmadır.
Uygulamalı Araştırma: Yeni bilgi kazanılması için yapılan özgün araştırmadır. Fakat bu Temel Araştırma’dan farklı olarak, spesifik bir pratik uygulamaya veya amaca yöneliktir.
Deneysel Gelişim: Yeni malzeme, ürün ve araçların üretimine; yeni işlemlerin,sistemlerin,hizmetlerin kurulmasına; veya halihazırda üretilmiş veya kurulmuş olanların geliştirilmesine yönelik, mevcut bilgiye dayalı sistematik çalışmasıdır.1

AR-GE Personeli AR-GE faaliyetlerinde fiili olarak çalışan, alanında uzman personel ile nitelikli destek personelini ve AR-GE faaliyetlerinin bilimsel ve teknik yanlarının planlanıp yönetilmesi, izlenip değerlendirilmesi ve desteklenmesi ile uğraşan personeli ifade eder. “AR-GE personeli” temel olarak bölümünde yüksek öğrenim görmüş ve/veya çalışma alanında gerekli sertifika, lisans, yetkinlik belgesi vb. belgelere sahip olmalıdır.

                                                                                                                               1 Frascating Manual OECD, 2002
Başka kaynaklarda ise aşağıdaki gibi tanımlanmaktadır;
ARGE “Arastirma ve Gelistirme” bir sirketin bilim adamlari ve mühendisler istihdam etmek suretiyle, sirketin çalisma alani dogrultusunda bilim ve teknolojiyi yeni ürünler, prosesler ya da hizmetler gelistirmede kullanmak üzere yaptigi çalisma ve faaliyetleri anlatmak için kullanilan yaygin bir terimdir ArGe’nin baslica görevi teknolojik gelismeleri kullanarak sirketin kar edebilirligini sürekli olarak yenilemek ve artirmaktir. Yenilikçi düsünce, degisim ve gelisim, yeni teknolojiye sahip olmak rekabette üretim verimi, fiyat, reklam ve pazarlama kadar önemlidir.
ArGe’nin Dogasi ve Zihinsel Sermaye
Kimsenin bilmedigini yapmayi hedefler. Bu nedenle riskli bir çalismadir, olasiliklar üzerine yürütülür. ArGe yöneticileri çok miktarda basarisiz sonuca hazirlikli olmalidirlar.
Günümüzde yeni teknoloji gelistirmek, yani “zihinsel sermaye yaratmak” parasal sermaye yaratmaktan çok daha önemli ve zordur. Zihinsel sermayenin gelistirilmesinde ise ana rolü ArGe oynar.

ArGe Çalisanlarinin Karakteristik Özellikleri
Çogunlukla çok iyi egitim almis ve bir disiplinde profesyonellesmis mühendis ve bilim adamlarıdırlar.
Ancak genellikle “Yöneticilik” konusunda ne yeterli bilince ne de eğitime sahiptirler. Sahip olduklari kendine güven duygusu, onlari daha bağımsız ve kendi tercihleri doğrultusunda çalışma yapmaya yönlendirir.
ArGe çalışanları konularında uzmanlastıkça zamanla maddi tatminsizlik hissederek yöneticilik türü işlere yönelirler. ArGe’de kalifiye elemanlardan daha çok istifade edebilmenin tek yolu onlari tatmin edici şekilde ödüllendirmektir.
Bağımsız ArGe Yapılanmasına Duyulan İhtiyaç
Endüstride son yillarda temel ArGe faaliyetlerinin ücret karsiliginda bagimsiz ArGe laboratuvarlarina yaptirilmasi egilimi güç kazanmaktadir.
Bagimsiz ArGe’ler, her bir anlasma sonunda hem müsteri memnuniyetini hem de kar etmeyi hedeflerler. Dünya çapinda faaliyet gösteren sirketler ise bulunduklari dalda bir numara olmayi hedeflerler.

Milli Eğitim Bakanlığının 26/09/2008 tarih ve 4942 sayılı genelgesi doğrultusunda AR-GE yeniden yapılandırılarak hizmete sunulacaktır.
“Bundan böyle;
-5018 sayılı Kanun gereğince, Strateji Geliştirme Başkanlığının kurulmasını müteakip İl millî eğitim müdürlüklerinde oluşan Strateji Geliştirme Şubesi bünyesinde bir AR-GE biriminin kurulması veya kurulanların bu şubede toplanması ve -İllerimizde yürütülen; okul, ilçe ve il stratejik planlama, toplam kalite yönetimi, okul geliştirme ve MEB’in Kapasitesinin Güçlendirilmesine Destek Projesi çalışmaları kapsamında yapılan iş ve işlemlerin farklı birimler ve kişiler tarafından yürütülmesi yerine bu işlemlerin bir birimde veya bir komisyonda toplanması hususları insan ve madde kaynağının israf edilmemesi, uzmanlık, tecrübe ve birikimlerinin yerinde kullanılması bakımından uygun görülmüştür”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s